adine
01 اسفند 1401 - 10:09

تعیین نرخ ارز ثابت سیاستی غلط است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما سیاست ثبات قیمتی را داریم اما تعیین نرخ ثابت برای ارز را نداریم. این سیاست نوعی سرکوب طرف عرضه و تحریک طرف تقاضا است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز (دوشنبه اول اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به رئیس مجلس، گفت: با مسیری که دولت در حوزه سیاست ارزی پیش گرفته است، شرایط بهبود نمی‌یابد.

وی تاکید کرد: بنده معتقدم امکان کنترل بازار ارز وجود دارد، اما به دلیل اعمال تصمیمات غلط و تکرار اشتباهات گذشته شاهد چالش در بازار ارز هستیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی مکانی برای تصمیم‌گیری است. انتظار می‌رود جلسه‌ای غیرعلنی با حضور معاون اول رئیس جمهور که مسئولیت کنترل این بازار را برعهده گرفته است و رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی پیرامون مسائل ارزی برگزار شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دیگر امروز فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و نمی‌توانیم تصمیمات و سیاست‌های قبلی را که منجر به عدم کارایی در حوزه ارز می‌شود، تکرار کنیم.

پورابراهیمی متذکر شد: گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص سیاست‌گذاری ارزی در صحن مجلس قرائت و پیشنهاداتی نیز مطرح شد اما مسیری که دولت امروز دنبال می‌کند، اساساً نه کار علمی بوده و نه کار تجربی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کمیسیون اقتصادی مجلس آمادگی دارد که در تصمیمات ارزی با دولت همکاری کند. تعیین نرخ ارز ثابت سیاستی غلط است، ما سیاست ثبات قیمتی را داریم اما تعیین نرخ ثابت برای ارز را نداریم. این سیاست نوعی سرکوب طرف عرضه و تحریک طرف تقاضا است. سیاست‌های غلط سال ۱۳۹۷ در حال تکرار است و با دنبال کردن این مسیر مشکلی حل نخواهد شد.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر، گفت: در چند هفته گذشته و در پیک قبلی ارز در روز سه‌شنبه با حضور رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در خصوص مسائل ارزی بحث شد و در آن جلسه نیز به جمع‌بندی رسیدیم اما متأسفانه نه به احکام دائمی و نه به قانون بودجه در خصوص ارز عمل نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این اشکال وجود دارد و امروز جلسه‌ای در این زمینه قرار است برگزار شود و بنده مباحث را در این جلسه منتقل خواهم کرد و در صحن مجلس شورای اسلامی نیز موضوع ارز را دنبال می‌کنیم چرا که مسأله‌ای مهم و اساسی است. اگر واقعاً مسیر درست و صحیح را در حوزه سیاست‌های ارزی طی کنیم، حتماً بازار ارز به ثبات می‌رسد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1045681