adine
31 شهریور 1401 - 14:11

انتظار ما از کمک به کارگران در قالب بسته‌های حمایتی است

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: در تامین اجتماعی و درمان، کارگران ما دچار مضیقه هستند، خیلی از داروها کیمیاب و گران است، حقوقی هم که در ابتدای سال اضافه شد به دلیل تورم اثر خود را از دست داد؛ به همین دلیل انتظار ما از دولت این است که در قالب بسته‌های حمایتی به کمک کارگران بیاید.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ما در اصفهان توانستیم کارت کارفرمایی را با همکاری ادارات مختلف در ابعاد گسترده به ثمر رساندیم تا شأن و منزلت کارفرما را حفظ کنیم و با همکاری قوه قضاییه و دادگستری هماهنگ کرده‌ایم تا این کارت در حوزه دادگستری و دادسرا به رسمیت شناخته شود و کارفرما بتواند در مجامع حقوقی خود را اثبات کنند.

قوه قضاییهوی ادامه داد: در اصفهان دنبال آن بودیم که واحدهایی که سرآمد هستند و قوانین، کیفیت‌ها و استانداردها را رعایت کردند، واحدهای سرآمد را شناسایی و معرفی کنیم؛ بر همین اساس توانستیم از بین ۹ هزار واحد تولیدی حدود، ۹ واحد را به عنوان واحد سرآمد انتخاب تا آن‌ها را به جامعه تولیدی و صنعتی معرفی کنیم. سهل‌آبادی در ارتباط با شاخص واحد سرآمد گفت: یکی از این شاخص‌ها این است که واحد تولیدی پروانه بهره‌برداری داشته باشد، تعداد کارگر حداقلی داشته باشد که به عنوان سرآمد معرفی شود، در زمینه بهره‌وری و کنترل کیفیت، تاییدیه‌های لازم را داشته باشد، تخلف استانداردی نداشته و در صادرات نقش داشته باشد، از نظر تأمین اجتماعی جزو واحد‌های دارای درگیری کارگری نباشد، شاخص‌های محیط زیست را رعایت کرده باشد و ... و بر اساس این شاخص‌ها هر واحد تولیدی نمره‌ای دریافت می‌کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان خاطرنشان کرد: امروز یکی از مشکلاتی که جامعه کارفرمایی در ارتباط با سازمان کار دارد، بحث قانون مشاغل سخت و زیان‌آور است که دولت در یک مقطعی برای برخی برای کارخانه‌های سخت و زیان‌آور بازنشستگی زودتر از موعد را مقرر کرد؛ همین امر مجوب شده در حال حاضر نرخ بازنشستگی ما بسیار پایین بیاید و این برای جامعه بسیار خطرناک است.

وی اضافه کرد: ما با تامین اجتماعی مشکلات زیادی داریم، در تامین اجتماعی و درمان، کارگران ما دچار مضیقه هستند، خیلی از داروها کیمیاب و گران است، حقوقی هم که در ابتدای سال اضافه شد به دلیل تورم اثر خود را از دست داد؛ به همین دلیل انتظار ما از دولت این است که در قالب بسته‌های حمایتی به کمک کارگران بیاید.

سهل‌آبادی ابراز کرد: مشکل اصلی کارگران مشکل مسکن است؛ از طرف دیگر قبولی دانشگاه ما بیشتر از قشر مرفه است و بیشترین قشر آسیب‌پذیر ما در حال حاضر قشر حقوق بگیر و کارگری است.

قشر مرفهرئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره علت طرح به کارت کارفرمایی گفت: مباحثی را در هیأت مدیره انجمن کارفرمایان داشتیم مبنی بر این که استان اصفهان بیشترین کارخانه‌های صنعتی و واحدهای تولیدی را دارد که باید به مردم استان و کشور معرفی شوند، این کارت کارفرمایی در این زمینه مطرح شد و دیدیم که اکثر کارخانه‌ها هم از این کارت استقبال کردند. وی در ارتباط با کارت کارفرمایی سرآمد هم عنوان کرد: فراخوان کارت سرآمد مربوط به کل استان است و از ۹ نفر برگزیده شده تعدادی هم از شهرستان هستند؛ امتیازاتی که برای این برگزیدگان وجود دارد این است که این افراد به کل ارگان‌ها و ادارات معرفی می‌شوند تا بتوانند در مقام مشاور در کنار مدیران باشند و به عنوان الگو بتوانند به سایر واحد‌های تولیدی دچار مشکل، مشاوره دهند. در بخش دیگری از این نشست، محمود فرمانی مدیرکل استاندارد استان اصفهان اظهار کرد: اعطای کارت کارفرمایی سرآمد برای این است که از کسانی که در عرصه تولید زحمت می‌کشند و در همه ابعاد توانسته‌اند امیتازات خوبی را از بخش دولتی و خصوصی کسب کنند، قدردانی شود. وی تصریح کرد: سرآمدی در یک بعد، موجب کاریکاتوری کردن کارفرمایی سرآمد می شود؛ در صورتی ما در تعیین شاخص‌های خود سرآمدی با همه ابعاد را مد نظر قرار دادیم؛ اگر یک واحد تولیدی کیفیت محصولات خوبی داشته باشد، اما به مسؤولیت‌های اجتماعی یا توسعه دانش توجه نداشته باشد، نمی‌توانیم بگوییم واحد سرآمد است.

خوبیفرمانی مطرح کرد: یک واحد تولیدی که از همه حوزه‌ها از متولیان امر نمره خوبی دریافت می‌کند، می‌تواند به عنوان سرآمد معرفی شود.

انتهای پیام/۶۳۱۲۸/ فرمانی: در حال حاضر آنچه مهم است این است که امکان شرکت از کل استان در این رخداد وجود داشته و به این صورت بوده که واحد تولیدی باید بسیاری از فاکتورها را مدنظر قرار دهد و این موجب می شود دریافت این کارت، سهل الوصول نباشد.

منبع: فارس
شناسه خبر: 751879